تبلیغات
اخبار مدیران و شرکتهای بزرگ کامپیوتری - جیمی ویلز کیست؟ (شهرت در ایران: موسس ویکی پدیا)
سه شنبه 25 آبان 1389

جیمی ویلز کیست؟ (شهرت در ایران: موسس ویکی پدیا)

جیمی دُنال ولز (به انگلیسی: Jimmy Donal Wales) معروف به جیمبو ولز (متولد ۷ اوت، ۱۹۶۶) مؤسس و رئیس بنیاد ویکی‌مدیا، شرکت غیرانتفاعی‌ای است که مجری پروژه ویکی‌پدیا و تعدادی دیگر از پروژه‌های ویکی است. او همچنین مؤسس شرکت انتفاعی ویکیا نیز هست. (این شرکت از لحاظ قانونی ارتباطی با ویکی‌مدیا ندارد).
جیمی ولز در هانتسویل آلاباما به دنیا آمد. پدرش که هم‌اکنون بازنشسته‌است، در سنین نوجوانی او، مدیر یک خواربار فروشی بود.
مادرش دوریس، و مادربزرگش اِرما، یک مدرسهٔ خصوصی با سنت مدارس یک اتاقه را اداره می‌کردند که جیمبو هم در همان مدرسه تحصیل کرد. ۴ نفر دیگر در مقطع تحصیلی او بودند.
ولز بعد از ۸ کلاس درس خواندن، به مدرسهٔ پیش‌دانشگاهی راندولف که یکی از اولین پذیرنده‌های آزمایشگاههای رایانه‌ای و تکنولوژی‌های دیگر برای استفادهٔ مستقیم دانش‌آموزان بود، رفت. ولز می‌گوید هزینهٔ این مدرسهٔ پیش‌دانشگاهی برای خانواده‌ام زیاد بود ولی از آنجا که خانواده‌ام اعتقاد زیادی به اهمیت تحصیل داشتند، هزینه را تأمین می‌کردند.
او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه اوبرن و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آلباما گرفت. بعدها او به مطالعهٔ درس‌هایی در زمینهٔ دکترای امور مالی در دانشگاه آلباما و ایندیانا پرداخت.
در سال ۲۰۰۴، از ولز نقل شده‌است که در حدود ۵۰۰هزار دلار برای ایجاد و گرداندن پروژه‌های ویکی‌اش هزینه کرده‌است. در انتهای افزایش سرمایهٔ بنیاد تا فوریهٔ ۲۰۰۵، بنیاد ویکی‌مدیا به طور کامل با کمک‌های مالی بدون عوض گردانده می‌شد. ولز با گذشت زمان هرچه بیشتر درگیر فعالیت‌های تبلیغاتی و صحبت در مورد پروژه‌های بنیاد می‌شد. برای این هدف او سفرهای زیادی برای سمینارهای مختلف و کارهای ویکی‌مدیا (مانند ویکی‌دیدارها و ویکی‌مانیا) با بودجهٔ سفرهای بنیاد (۲۵۰۰۰دلار در سال ۲۰۰۵) انجام داد. او بطور مستمر به عنوان سخنران در برنامه‌های مختلف حضور داشته‌است.

بعد از شهرت یافتن از طریق ویکی‌پدیا، ولز پروژهٔ جدیدی را تحت عنوان ویکیا شروع کرد.


▂ ▃ ▅ ▆ رسانه اجتماعی ▆ ▅ ▃ ▂
▂ ▃ ▅ ▆ ساخت ساده و جذاب وبلاگ ▆ ▅ ▃ ▂
▂ ▃ ▅ ▆ تبلیغات خلاقانه ▆ ▅ ▃ ▂
نظرات()
برچسب ها: جیمی ویلز کیست؟ ، موسس ویکی پدیا ،